خلاصي از كارت سوخت با کاه برنج

خلاصي از كارت سوخت با کاه برنج
کاه برنج

خلاصي از كارت سوخت با کاه برنج

محققان پژوهشكده بيوتكنولوژي دانشگاه صنعتي اصفهان موفق توليد سوخت مايع و حلال به روش بيولوژيك از كاه برنج شدند.

دكتر كيخسرو كريمي، مدير گروه بيوتكنولوژي صنعتي پژوهشكده بيوتكنولوژي دانشگاه صنعتي اصفهان با اعلام اين مطلب به ايسنا گفت: طي اين تحقيقات، استن، بوتانول و اتانول بيولوژيكي از كاه برنج كه ماده‌اي ليگنوسلولزي حاوي سلولز، همي سلولز و ليگنين است، توليد شده است. در اين روش ابداعي با استفاده از يك سري روش‌هاي شيميايي سلولز كاه، پيش فرآوري و توسط آنزيم‌هاي صنعتي ارزان قيمت به تركيبات قابل مصرف براي ميكروارگانيسم‌ها تبديل شد.

وي گفت: در ادامه، مواد قابل تخمير توسط ميكروارگانيسم‌ها كه نوعي باكتري غيربيماريزاي طبيعي است به مخلوط سوخت و حلال تبديل شده است. بوتانول، اتانول و استن مواد باارزشي هستند كه به عنوان سوخت و همچنين براي مصارف صنعتي به كار مي روند كه عمدتا از منابع نفتي و منابع تجديد پذير به روش بيولوژيكي توليد مي‌شوند و اميدواريم با توسعه تحقيقات بتوانيم اين مواد را در مقياس صنعتي توليد كنيم.

استاديار دانشكده مهندسي دانشگاه صنعتي اصفهان در خصوص محدوديت ها و چالش‌هاي صنايع نفت و گاز خاطرنشان كرد: امروزه صنايع نفت و گاز با چالش هاي متعددي از جمله محدوديت ذخائر نفت و گاز در جهان، نوسان مداوم قيمت نفت و فراورده هاي نفتي، افزايش تقاضاي جهاني براي نفت، مواد سوختي و محصولات پتروشيمي و نهايتاً توجه روزافزون بشر به مسائل زيست محيطي، مواجه اند كه استفاده از موجودات زنده و فرايندهاي زيستي (بيوتکنولوژي) يکي از ابزارهاي مقابله و کاهش اثرات اين چالش هاست.

مدير گروه بيوتكنولوژي صنعتي پژوهشكده بيوتكنولوژي دانشگاه صنعتي اصفهان در پايان با اشاره به اين‌كه تحقيقات و تجاري سازي بر روي سوخت‌هاي به دست آمده از منابع تجديد پذير مانند اتانول و بوتانول افزايش يافته است، اظهار كرد: منابع تجديد پذيري همچون مواد قندي مانند ملاس، غلات، ضايعات كشاورزي، كاه غلات و بسياري از محصولات جانبي كشاورزي ديگر شرايط داشتن يك خوراك مناسب براي توليد اين مواد را دارند.
کلمات مرتبط
کاه برنج
خواص کاه برنج
کاه و کلش برنج
کارت سوخت
منبع
alef.ir

درباره نویسنده

admin

247مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سبوس برنج باصر,سبوس برنج,فروش,خرید,فروش سبوس برنج,خرید سبوس برنج,. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
بلاگ ریز قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ فایل گرافیکی