بیماری بلاست برنج

بیماری بلاست برنج
بیماری بلاست برنج

بیماری بلاست برنج

BLAST OF RICE

بلاست یکی از مهمترین بیماریهای برنج در سراسر جهان است. مدیریت زراعی براین بیماری به شدت تأثیر می گذارد. کاهش محصول و هزینه های اضافی برای کنترل بیماری در جایی که کشاورزان به صورت زراعت متمرکز همراه با نهاده های زیاد اجرا می کنند، در بیشترین حد است.در کشت آبی برنج در مناطق معتدل یا در بلندیهای مرتفع مناطق استوایی و در برنج های فرابوم دیم ، بلاست شدیدترین وضعیت را دارد.

علائم:

پاتوژن روی تمام قسمتهای هوایی بوته لکه هایی تولید می کند اما بندرت به غلاف برگ حمله می کند. مشخصات لکه ها روی پهنگ برگ بر حسب محیط و مقاومت میزبان متغیر است. لکه ها در ابتدا اغلب سفید تا سبز خاکستری فام با حاشیه های سبز تیره تر هستند. لکه های پیرتر معمولاً سفید خام تا خاکستری با حاشیه های نکروزی هستند، شکل آنها متغر است اما به طور مشخص لوزی شکل هستند. آلودگی یقه می تواند کل پهنک برگ را از بین می برد، آلودگی گره گردن خوشه که بلاست گردن یا بلاست پوسیدگی گردن نامیده می شود، در اغلب محیط هایی که بلاست معضل است، مخربترین علامت است.

علائم بیماری بلاست بر روی برگ های برنجعلایم بلاست بر روی خوشه برنج

عامل بیماری:

Pyricularia oryzae ( Cooke) Sacc. عامل بلاست برنج است. تلئومورف این قارچ که  Magnoporthe grisea ( T.T.Hebert) Yaegashi & Udagawa  است در طبیعت پیدا نشده است. این قارچ آسکومیستی از خانواده Physosporelleaceae است که آسکوسپورهای شفاف، دوکی شکل با سه دیواره ی عرضی در آسکهای یک جداره تولید می کند. این قارچ هتروتالیک است و کنترل آمیزش دوقطبی دارد، اما ژنهای اضافی نیز وجود دارند که چرخه جنسی را کنترل می کنند.

چرخه بیماری:

قارچ عامل بیماری بلاست زمستان را به صورت میسلیوم در بقایای آلوده برنج، کاه و کلش و بعضی از علفهای هرز به سر می برد و یا اینکه به صورت میسلیوم و اسپر در روی بذور حاصل از مزرعه آلوده وجود دارد. وقتی در هار شرایط جوی برای رویش میسلیوم و جوانه زدن اسپر مساعد گردد، میسلیوم ها در روی کاه وکلش رشد کرده و تشکیل کنیدیوفر می نماید و روی این کنیدیوفرها ، کنیدی ها تشکیل می شود. ا وزش باد کنیدی ها در هوا پراکنده گردیده و این کنیدی های معلق در هوا روی برگهای برنج قرار می گیرند. در صورت مساعد ودن شرایط اسپور جوانه زده و به داخل سلول نفوذ کرده و ایجاد علائم می کند.

کنترل:

1-    استفاده از ارقام مقاوم در نواحی تحت آبیاری مناطق استوایی.

2-  تنظیم تاریخ کاشت: در برنج کاریهای فرابوم مناطق استوایی، برنجی که بلافاصله بعد از شروع فصل بارندگی کاشته می شود احتمالاً بیش از برنج دیرکاشت از آلودگی بلاست، می گریزد. در بنگلادش کاشت زود هنگام  شرایط را برای بیماری محدود می کند.

3-    عدم مصرف کود نیتروژن به صورت یکجا  و کاررد آن به صورت تقسیط شده.

4-    جلوگیری از ایجاد تنش در مناطق با زراعت دیم برنج.

5-    استفاده از قارچکشهایی مثل پیروکوئیلون و تری سیکلازول و قارچکش وین که جدیداً بوجود آمده است.

نوشته ی غلامعلی عبداللهی آهی

منبع

plantprotection.blogfa.com
چرخه بیماری بلاست برنج

بلاست برنج
عامل بلاست برنج
عکس بلاست برنج
بیماری بلاست برنج
عامل بیماری بلاست برنج
کنترل بیولوژیک+بلاست برنج

درباره نویسنده

admin

247مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سبوس برنج باصر,سبوس برنج,فروش,خرید,فروش سبوس برنج,خرید سبوس برنج,. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
بلاگ ریز قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ فایل گرافیکی