خشکه کاری برنج

خشکه کاری برنج
خشکه کاری برنج

خشکه کاری برنج

کشت برنج در مزارع گلستان

استان گلستان نیز با برخورداری از موقعیت‌های طبیعی دارای 850 هزار هکتار اراضی قابل کشت بوده و یکی از قطب‌های مهم کشاورزی محسوب می‌شود و سهم بسزایی در تولیدات کشور دارد و سطحی حدود 53 هزار هکتار از مزارع گلستان شالی کشت می شود.

کشت برنج در روزهای گذشته در مزارع گلستان از جمله شهرستان بندرگز رواج یافته است. معاون جهاد کشاورزی بندرگز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آغاز کشت شالی در شهرستان، سطح زیر کشت شالی را 3600 هکتار اعلام کرد.

مجتبی علوی افزود: ارقام شالی شامل ارتقام پرمحصول کیفی محلی بوده که در مزارع کشت می شود و عملکرد ارقام پرمحصول حدود هفت تن در هکتار است.

وی میزان عملکرد ارقام محلی را 3.6 تن در هکتار بیان کرد و به کشاورزان توصیه کرد: ارقامی مناسب با قوه نامیه مطلوب و با بذور عالی انتخاب کنند.

توصیه به کشاورزان

علوی یادآورشد: سبک و سنگین کردن بذرها در آب نمک و ضد عفونی بدذورتوسط قارچ کش ها از دیگر مواردی است که باید مورد توجه شالیکاران قرار گیرد.

وی همچنین با تاکید بر استفاده از دستگاه نشاء کار افزود: استفاده از دستگاه نشاء کار می تواند هزنیه ها را کاهش دهد و هم کیفیت محصول را بیشتر می کند.

علوی گفت: صرفه جویی در مقدارا مصرف بذر، صرفه جویی در هزینه کارگر، سهولت مبارزه با بیماریها و علفهای هرز از دیگر مزایاست.

وی یادآورشد: در حال حاضر، چهار دستگاه نشاء کار در منطقه فعال هستند و کشاورزان می توانند با مراجعه به مراکز خدمات کشاورزی استفافده کنند.

کمبود منابع آبی در گلستان

به گزارش مهر، برنج از جمله محصولات با نیاز آبی بالاست و با توجه به محدودیت منابع آبی در گلستان، لزوم برنامه ریزی برای اجرای الگوی کشت در استان امری ضروری است.

برنج یکی از کشت‌های پر آب طلب است که در سالهای اخیر در این استان بیش از چهار تا پنج برابر الگوی کشت برنج تولید شده و تا سطح 60 هزار هکتار رسیده است، این در حالیست کارشناسان الگوی کشت 12 هزار هکتاری محصول برنج در استان را با توجه به کمبود منابع آبی زیاد دانسته و خواستار کاهش این الگو شدند.

خشکسالی سالهای اخیر و کاهش سطح نزولات آسمانی که موجب قرار گرفتن منابع آبهای زیرزمینی در وضعیت قرمز شده، این نگرانی را در بین کارشناسان و متولیان امور آب استان افزایش داده تا حدی که به گفته کارشناسان در صورت تداوم کشت برنج در این سطح در سالهای آتی بایددر انتظار پایین آمدن سطح آبهای زیرزمینی و شور شدن آنان و در نتیجه خشک شدن اقلیم استان گلستان و تبدیل این استان سرسبز به بیابانی وحشتناک بود.

در حال حاضر، برای استحصال یک میلیارد و 954 میلیون مترمکعب معادل 79 درصد از پتانسیل آبی در این استان ظرفیت سازی شده است.

ترویج خشکه کاری برنج

یک کارشناس کشاورزی نیز با بیان اینکه خشکه‌کاری برنج یکی از راهکاری اساسی برای مقابله با کم آبی در استان است، گفت: برنج بیشترین مصرف آب را در میان محصولات زراعی دارد، که با توجه به محدودیت منایع آبی استان کشت این محصول خسارات زیادی را به منابع آبی استان وارد کرده و موجب نابودی این سرمایه بین المللی می‌شود.

محمد حسینی افزود: محیط رشد برنج طوری است که مقدار قابل توجهی از آب مورد نیاز در مراحل قبل از نشاء برای آماده سازی بستر و غرقاب کردن آن و مقدار زیادی نیز در طول دوره رشد محصول به طور مستمر هدر می رود.

به گفته او، امروزه سهم آب کشاورزی به دلیل افزایش رقابت مصرف آب در صنعت و شرب با نرح رشد سریعتری کاهش می یابد.

این کارشناس برنج با اشاره به محدودیت منابع آب، معرفی شیوه هایی از کشت و آبیاری که میزان مصرف آب را کاهش دهد را بسیار ارزشمند دانسته و گفت: کشت مستقیم برنج به روش خشکه کاری را یکی از این روشهاست.

وی روش کاشت برنج به صورت خشکه کاری را بسیار آسان ذکر کرد و آن را مشابه کشت محصولات دیگر عنوان و اضافه کرد: شروع آبیاری برنج بعد از کشت در اولین فرصت و بعد به فواصل 3 تا 4 روز بسته به رطوبت زمین آبیاری شود.

وی کاهش هزینه ها تا 40 درصد، امکان استفاده از کمباین برای برداشت و نیز کاشت مستقیم در سطح وسیع و با سرعت بالا هم از مزایای این روش عنوان کرد.

همچنین به تاکید کارشناسان، ترویج کشت برنج به روش خشکه کاری می تواند بخشی از نیازها را تامین کند و در این راستا در سال قبل نزدیک به 300 هکتار از زمین های کشاورزی استان به صورت آزمایشی برنج با روش خشک‌کاری کاشت شده است. در این روش به جای گل کردن زمین قبل از کاشت شالی، بذر به صورت مستقیم مانند سایر محصولات در زمین کاشته و سپس در دوره‌های متناوب آبیاری می‌شود.

استفاده از این روش عملکرد محصول را کاهش نمی‌دهد و با دادن امکان کاشت برنج به صورت ردیفی زمینه را برای برداشت مکانیزه برنج فراهم می‌کند. صرفه‌جویی بین هفت تا 8 میلیون ریالی در هزینه‌های کاشت برنج در هر هکتار، کاهش آفات و بیماری‌ها و کاهش 30 تا 40 درصدی مصرف آب از مزایای این روش است.

سالانه بیش از 53 هزار هکتار از مزارع استان گلستان زیر کشت شالی قرار می گیرد که پیش بینی می شود 300 هزار تن شلتوک برنج برداشت شود.

برچسب :

درباره نویسنده

admin

247مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سبوس برنج باصر,سبوس برنج,فروش,خرید,فروش سبوس برنج,خرید سبوس برنج,. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
بلاگ ریز قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ فایل گرافیکی