ضرورت بهره‌برداري از پسماندهاي برنج

 

رئيس پارك علم و فناوري گيلان در اين‌باره معتقد است: ايجاد صنايع تكميلي براي بهره‌برداري اقتصادي از پسماندها و محصولات فرعي مربوط به كشت برنج در استان‌هاي شمالي، امري ضروري است.مجيد متقي‌طلب كاه برنج، پوسته شلتوك، سبوس برنج و خرده برنج را از پسماندها و محصولات فرعي مربوط به كشت برنج عنوان مي‌كند و مي‌گويد: صنايع تبديلي و جانبي وابسته به كشت برنج، محور اساسي در رونق و توسعه كشاورزي در استان‌هاي شمالي بويژه گيلان است. وي توليد اوراق و بلوك فشرده از پسماندهاي كشت برنج، توليد خمير سلولز، كاغذ و مقوا از كاه برنج و توليد كمپوست آزولا از كاه برنج را از طرح‌هاي عمده اجرا شده و در حال اجرا در گيلان اعلام مي‌كند.معاون فناوري پارك علم و فناوري گيلان نيز از دستيابي محققان اين پارك به دانش توليد انواع ظروف يكبار مصرف از كاه برنج خبر مي‌دهد و با اشاره به توليد 20 محصول از پسماندهاي برنج مي‌گويد: از كاه و كلش برنج، محصولاتي از قبيل ظروف يكبار مصرف، انواع سيمان‌هاي پوزلاني، توليد نسوزي به نام «سيالون»، توليد انواع اوراق فشرده، ساندويچ پنل و روغن سبوس برنج به دست آمده است.

فاطمه بلالايي با تاكيد بر اين كه در دنيا از پسماندهايي چون كاه و كلش و پوسته و سبوس برنج بيش از 40 نوع محصول با ارزش افزوده بالا توليد مي‌شود، مي‌افزايد: اين محصولات در عرصه‌هاي دارويي، صنايع غذايي، بهداشتي، صنعتي و ساير موارد كاربرد دارد. وي تصريح مي‌كند: در شهرهاي شمالي، برنج به عنوان مهم‌ترين محصول كشاورزي محسوب مي‌شود، اما پس از برداشت محصول، كاه و كلش آن سوزانده يا مورد استفاده دام قرار مي‌گيرد.

بلالايي خاطرنشان مي‌كند: اكنون به غير از استان‌هاي شمالي، 16 استان در كشور توليدكننده برنج هستند كه با يافتن راهكاري اساسي براي كاهش ضايعات برنج و فرآوري محصولات جانبي آن، درآمد اقتصادي خوبي عايد كشور و كشاورزان مي‌شود. وي با تاكيد بر استفاده از فناوري‌هاي نوين در روند توليد محصولات كشاورزي، براي پذيرش طرح‌ها و ايده‌هاي جديد كارشناسان و محققان در اين زمينه توسط پارك علم و فناوري گيلان اعلام آمادگي مي‌كند.

استفاده از پسماندها مديريت شود

ترويج و اشاعه روش‌هاي عملي مديريت پسماند و پساب در كشاورزي، گامي مهم در جهت نيل به اهداف توسعه پايدار و حفظ محيط زيست است. رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان در اين‌باره مي‌گويد: روند روز افزون دورريز پسماندهاي كشاورزي مزارع استان، نياز مبرم به توسعه صنايع تبديلي را در بخش كشاورزي توجيه مي‌كند.

اردشير روحي مي‌افزايد: با توجه به آمار و ارقام مربوط به حجم پسماندهاي كشاورزي در استان، با داشتن برنامه‌اي دقيق و راهكارهاي مناسب، دستيابي به تكنولوژي‌هاي نو و ارزيابي اطلاعات مربوطه مي‌توان در بيشتر موارد، استفاده بهينه كرد و با تبديل پسماندها به مواد با ارزش گامي در جهت شكوفايي اقتصاد كشاورزي و بهبود درآمد كشاورز برداشت.
منبع
jamejamonline.ir

درباره نویسنده

admin

247مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سبوس برنج باصر,سبوس برنج,فروش,خرید,فروش سبوس برنج,خرید سبوس برنج,. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
بلاگ ریز قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ فایل گرافیکی