سبوس برنج, ثروتي كه دور ريخته مي‌شود

سبوس برنج, ثروتي كه دور ريخته مي‌شود
سبوس برنج

سبوس برنج

در حالي كه 20 درصد برنج توليدي را پوسته آن كه قابليت فرآوري فراواني دارد تشكيل مي‌دهد،‌ اما از اين ماده سودمند هيچ استفاده اقتصادي مطلوبي نمي‌شود.

گيلان يكي از قطب‌هاي كشاورزي و حاصلخيز كشور است كه با سطح زيركشت 238 هزار هكتار شاليزار، معادل 8‌/‌76 درصد از كل اراضي كشاورزي استان، سالانه حجم انبوهي از پسماند ساقه برنج را توليد مي‌كند، اما بخش قابل توجهي از آن به شكل غير‌اصولي و به دور از ملاحظات زيست‌محيطي در محيط رها يا دفع مي‌شود.

به گزارش مهر، بخش ديگري از اين مواد به ظاهر زائد نيز به‌عنوان خوراك دام و سوخت مصرفي در كارخانه‌هايي مثل كارخانه توليد آجر به مصرف مي‌رسد، يا توسط كشاورزان سوزانده مي‌شود كه اين مساله، هم آلودگي‌هاي زيست‌محيطي را در پي دارد و هم در مواقع بارندگي، موجب اسيدي شدن آب و خاك كشاورزي و در نتيجه كاهش ميزان توليد زراعي مي‌شود.

پوسته برنج در واقع يك ماده خام صنعتي با قابليت‌هاي متنوع است، به‌طوري كه اگر اين پوسته را تحت شرايط دمايي كنترل‌شده بسوزانند، افزون بر اين كه هنگام سوختن، انرژي حرارتي حدود 6‌/‌3 كيلوكالري بر گرم توليد مي‌كند، از خاكستر حاصله نيز مي‌توان در صنايع مختلف استفاده كرد.

اصلاح ساختمان خاك، كنترل آسيب حشرات در انبارهاي مواد غذايي، تصفيه آب، جذب روغن، صنعت فولاد، سيمان، بتون، بلوك‌هاي ساختماني، آجرهاي نسوز و تميز كردن ظروف شيشه‌اي، از جمله موارد كاربرد خاكستر پوسته برنج است. بنابراين مي‌توان از اين فرآورده در راه‌اندازي پروژه‌هاي ارزان‌قيمت، آلودگي كمتر محيط زيست، توليد انرژي مداوم (قابل تجديد)، به‌كارگيري افراد محلي و در نهايت توليد ثروت در كشور بهره برد.

درباره نویسنده

admin

247مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سبوس برنج باصر,سبوس برنج,فروش,خرید,فروش سبوس برنج,خرید سبوس برنج,. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
بلاگ ریز قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ فایل گرافیکی