كشت برنج در مناطق مسكوني

كشت برنج در مناطق مسكوني

كشت برنج

كشت برنج


برنج كاري به دليل بحران كم آبي محدود شده

«هر شري يك خيري دارد!» حتما شما هم اين مثل را شنيده‌ايد. مثلي كه مصداق گفته كارشناس مسوول برنج استان اصفهان است. ما در اين چند سال اخير به دليل بحران كم آبي به كشاورزان توصيه مي‌كنيم از كشت برنج در اصفهان جدا خودداري كنند. مهندس علي رضا برجيان با اشاره به اين موضوع و به همين دليل بر اين ادعا است كه برنج كاري در اصفهان به ويژه مناطق مسكوني بسيار محدود شده است. در ضمن آن كه وي خودشان را متولي اين امر نمي‌داند و حتي رويكرد اصلي سازمان را عدم كشت برنج در منطقه اصفهان عنوان مي‌كند و اعلام مي‌نمايد كه: در حال حاضر كشت اصلي برنج ما در لنجان، مباركه و فلاورجان مي‌باشد.

از برنج كاري متخلف حمايتي نمي‌شود

هر چند وي كشاورزان برخي از كشورها هچون كامبوج، تايلند و ويتنام را از برنج كاران معروفي مي‌داند كه با زيستن و حتي خوابيدن در كنار زمين برنج خود را وفق داده‌اند، اما با اين وجود خودش را همدرد شهروندان و شاكيان مي‌داند و تصريح مي‌كند: ما قبول داريم كه ساكنان اطراف زمين‌هاي كشت برنج اذيت مي‌شوند اما در اينگونه موارد به دليل وجود هيچ قانوني حق دخالت نداريم، در ضمن آن كه بايد متذكر شد از اين كشاورزان متخلف هيچگونه حمايتي نمي‌شود.

گزش پشه احتمال انتقال بيماري

هر چند به گفته كارشناس مسوول برنج استان، با كاهش كشت برنج در اين شهر، پشه‌ها هم كمتر شده‌اند، اما شهروندان اصفهاني همچنان شاكي‌اند و حتي برخي از آنها نگران انتقال بيماري در اثر گزش پشه هستند.

در اين رابطه يكي از كارشناسان مركز بهداشت شماره يك ضمن اعلام آن كه تمامي پشه‌ها در انتقال بيماري نقشي ندارند. چنين بيان نمود: مهمترين پشه‌هايي كه انسان را نيش مي‌زند به جنس‌هاي آنوفل، كولكس، آادس تعلق دارند كه به خصوص گونه‌هاي كولكس و آادس در فصل برنج كاري و از اواخر ارديبهشت تا اواسط شهريور فعاليت دارند. در ضمن بايد گفت: خونخواري از حيوانات براي پشه‌ها در اولويت است و تمامي پشه‌ها در انتقال بيماري دخالت ندارند، بلكه برخي از آنها بيماري عفوني را منتقل مي‌كنند. براي مثال پشه‌هاي آادس در انتقال بيماري تب زرد، تب رانگ و ويروس‌هاي انسفاليت و كولكس در انتقال تعدادي از ويروس‌هاي بيماري‌زا نقش دارند و چنانچه ناقل بيماري نباشند با نيش زدن به انسان ايجاد مزاحمت مي‌نمايند. كوروش امينيان ادامه داد: پروتئين بزاق پشه موجب تحريك سيستم ايمني بدن مي‌گردد و از اين رو خارش، تورم و قرمزي در محل گزش پديد مي‌آيد.

در ضمن جالب است بدانيد تنها پشه ماده جهت توليد و نمو تخم‌هاي خود مي‌گزد و در هر بار پيش از 2 برابر وزن خود خودخون مي‌مكد. پشه‌هاي ماده در هر بار تخم‌گذاري 100 تا 400 تخم مي‌گذارند و معمولا آنها را روي سطح آب راكد گذاشته و تا 2 الي 3 هفته بعد تبديل به پشه بالغ مي‌شوند.

همچنين در اين خصوص رييس بهداشت محيط استان اصفهان با اشاره به آنكه اصولا برنج كاري توام با ازدياد پشه است كه منجر به آزار رساندن به شهروندان شده و احتمال گزش و ايجاد حساسيت مي‌كند؛ خاطرنشان نمود: خوشبختانه تا به حال هيچ گزارشي مبني بر انتقال بيماري ناشي از گزش پشه نداشته‌ايم.

راه‌هاي پيشنهادي جهت مبارزه با پشه

از جمله پيشنهاداتي كه جهت مبارزه با پشه ارايه شده عبارتند از: كاهش منابع رشد، پركردن و زه كشي آبهاي راكد و… علاوه بر اين بسياري هم استفاده از موجودات شكاري مثلا انداختن ماهي گامبوزيا در آب آبياري برنج و يا رها كردن سنجاقك در مزارع برنج را راهكار مناسب و موثري براي مبارزه با پشه مي‌دانند. و به اعتقاد كارشناس مسوول برنج استان بهترين راهكار براي از بين بردن پشه‌ها سمپاشي است و حتي وي پيشنهاد مي‌دهد كه بد نيست خود شهروندان و ساكنين اطراف زمين‌هاي برنج كاري چنين گوشزد به كشاورزان دهند و…

سمپاشي تهديدي براي سلامت شهروندان

اين در حالي است كه برخي استفاده از سم را تهديدي براي سلامت شهروندان مي‌دانند، از جمله يك استاديار حشره‌شناسي و سم شناسي بر اين باور است كه عدم كاربرد صحيح از سم مي‌تواند سلامت شهروندان را به خطر اندازد. دكتر جهانگير خواجه علي گفت: در حال حاضر در تمام دنيا براي كنترل آفات كشاورزي و بهداشتي استفاده از آفت كش‌ها معمول است و مهم اين است كه در چه شرايطي و چگونه از سمپاشي استفاده مي‌شود. چرا كه گاهي اين آفت كش‌ها كمك كننده در امنيت غذايي و سلامت شهروندان هستند و گاهي برعكس تهديد كننده سلامت و آلوده كننده محيط زيست هستند. وي اضافه نمود: كشاورزان بايد از سم مجاز و استاندارد و مطابق با اعلام سازمان حفظ نباتات استفاده كنند، در ضمن آن كه لازم است توجه داشته باشند سم‌ها وارد منابع آب‌هاي زيرزميني و يا رودخانه نشود و يا حتي ذره‌اي از آن بر روي برنج باقي نماند.

سوزاندن ضايعات برنج پس از برداشت آن و آلودگي محيط زيست

از ديگر معضلاتي كه برنج كاري دارد، سوزاندن پوشال‌ها و ضايعات آن پس از برداشت محصول مي‌باشد برخي از كشاورزان با اين تصور كه با اين روش خاك غني مي‌گردد و راحت‌ترين و با صرفه‌ترين راه سوزاندن ضايعات برنج است مبادرت به اين عمل مي‌نمايند و بدون توجه به شهروندان و بخصوص ساكنان اطراف زمين از سويي محيط زيست را آلوده مي‌نمايند. از سويي ديگر سلامت همنوعان خود را به خطر مي‌اندازند.

اما مهندس برجيان به جاي سوزاندن پوشال‌هاي برنج در پي برگزاري جلساتي جهت ممانعت از اين معضل از انتقال آنها به كارخانجات كود كمپوست براي بازيافت از آن به عنوان كود آلي خبر داد.

همچنين رييس بهداشت محيط استان اصفهان با اشاره به باور غلط كشاورزان مبني بر غني شدن خاك پس از سوزاندن زمين، اين روش را نه تنها بي‌تاثير بلكه سبب از بين رفتن باكتري‌هاي مفيد خاك و كاهش حاصلخيزي آن عنوان نمود و تاكيد كرد: سوزاندن ضايعات برنج باعث ايجاد دي اكسيد كربن، منواكسيد كربن، اكسيدهاي ازت و گوگرد و ذرات معلق دود و خاكستر مي‌شود به طوري كه طبق آمار از هر يك تن ضايعات و پوشال‌هاي برنج به طور متوسط بين 12 تا 20 كيلوگرم ذرات دي اكسيد كربن و منواكسيد كربن و 3 كيلوگرم اكسيد ازت و گوگرد وارد هوا شده و منجر به اختلالات تنفسي و آلودگي زيست محيطي براي ساكنين و شهروندان مي‌شود.

مهندس حسين صفاري اضافه نمود: جالب است بدانيد از اين ضايعات برنج به غير از خوراك دام مي‌توان بيش از 200 محصول تهيه كرد و جهت توليد كاغذ و كارتن يا ظروف گياهي و… بهره برد.

نقص قانون و ادامه وضعيت!

وي اخطار داد: در صورت مشاهده سوزاندن ضايعات در زمين كشاورزي طبق ماده 688 از قانون مجازات اسلامي و ماده 32 قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا، مراجع قضايي مي‌توانند با افراد خاطي برخورد كنند.

وي سپس با اشاره به آن كه هر ساله تعدادي از آنها به دليل خطي جريمه مي‌شوند، تصريح نمود: متاسفانه به خاطر نقص قانون گاهي با وجود حبس چنين افرادي، طي پرداخت جريمه‌اي توسط فرد خاطي، مجددا اين وضع تكرار مي‌شود!
منبع
kahlani-k.blogfa.com

درباره نویسنده

admin

247مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سبوس برنج باصر,سبوس برنج,فروش,خرید,فروش سبوس برنج,خرید سبوس برنج,. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
بلاگ ریز قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ فایل گرافیکی