پوست و برنج

پوست و برنج
پوست و برنج

پوست و برنج

آنچه کمتر مورد توجه قرار می‌ گیرد خواص برنج و روغن آن برای پوست است. اگر شما تا به حال از این روغن برای تمیز کردن پوست صورت‌تان بهره برده باشید..

● روغن برنج
یکی از فرآورده های مهم استخراجی از سبوس برنج، روغن آن است. روغن برنج بخشی از نیازهای غذایی کشورهای آسیایی مانند: چین، ژاپن و هند را تأمین می کند. (کشورما، تاکنون تجهیزات، علم وتخصص لازم را برای استخراج، تصفیه و تحقیقات تولید این روغن، در دسترس نداشته است.) این روغن مواد مختلفی را در خود جای داده است.
یکی از مهمترین و شناخته شده‌ ترین این مواد همان ویتامین E است. این ویتامین همانگونه که می ‌دانید، ویتامین محلول در چربی است و امروزه به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان بسیار قوی در جهان علم مطرح شده است.
خاصیت آنتی اکسیدان ویتامین E، خواصی نظیر ضد پیری و ضد چروک را برای این ویتامین ارزشمند توجیه می ‌کند. جالب اینکه این ویتامین خاصیت ضد سرطان بسیار مؤثری دارد و از این رو بسیاری از پزشکان مصرف آن را برای تمامی افراد مسن و میانسال ضروری می ‌دانند.
ماده فعال دیگری که در روغن برنج خودنمایی می ‌کند، اریزانول است. این چربی فعال، امروزه به یکی از پرکاربردترین داروهای کاهش دهنده کلسترول خون تبدیل شده است. جالب اینکه برنج یکی از اصلی‌ترین منابع این ماده محسوب می‌ شود.سایر اسیدهای چرب اشباع شده و نشده مانند فیتواسترول‌ها، توکوترینول‌ها، توکوفرول‌ها و اسکواس‌ها نیز به گونه‌ای در دانه‌های بلورین برنج جمع شده و توازن را به طور کامل برقرار کرده و برنج را به یکی از موادغذایی بسیار ارزشمند و مفید برای کاهش کلسترول خون، افزایش توازن هموستاز خون و ضد سرطان تبدیل کرده است.
● روغن برنج در خدمت پوست
آنچه کمتر مورد توجه قرار می‌ گیرد خواص برنج و روغن آن برای پوست است. اگر شما تا به حال از این روغن برای تمیز کردن پوست صورت‌تان بهره برده باشید ، حتماً متوجه شده‌اید که خاصیت پاک‌کنندگی این روغن نقره فام، بسیار بالاست. اما این تنها قسمت کوچکی از قضیه است، چرا که جنس چرب این روغن باعث می ‌شود که برنج خاصیت لایه ‌برداری متوسط داشته باشد.
این بدان معناست که اسیدهای چرب موجود در روغن برنج به سلول‌های شاخی و مرده سطح پوست متصل شده و آنها را به آرامی از روی پوست برمی‌ دارد. این امر باعث می‌ شود پس از ماساژ ملایم صورت با روغن برنج، پوست شما کاملاً صاف و نرم و براق شود.
● روغن برنج و جوانی پوست
خاصیت دیگر روغن برنج، تغذیه پوست است. آنها که پوست خشک و چروک خورده‌ای دارند، بیشترین استفاده را از این منبع غنی اسیدهای چرب می‌ برند. اگر یک شب، پوست‌تان را با برنج تنها بگذارید متوجه خواهید شد که اسیدهای چرب و آمینه بسیار ارزشمندی که به وفور در این روغن یافت می‌ شوند، آرام آرام از لایه‌های سطحی پوست شما عبور کرده و به اعماق پوست وارد می ‌شوند.
از این رو است که مصرف طولانی مدت روغن برنج به صورت شبانه، روی پوست به افزایش خاصیت ارتجاعی و جوانی پوست و کاهش خط و خطوط پوست کمک قابل توجهی می‌ کند.
● برنج و مو
دیگر عاملی که در برنج باعث شده آن را یک حامی بزرگ برای پوست و موهایمان بدانیم، وجود مقادیر قابل توجه ویتامین B در برنج است. آنهایی که به سبب تلخی روزگار یا ارث و میراث گذشتگان و یا فقر غذایی به ریزش مو مبتلا و به مطب پزشکان رفته‌اند، خوب می ‌دانند که اولین دارویی که هر پزشکی پس از کند و کاو درباره علت بیماری برای آنها تجویز می ‌کند، ویتامین‌های گروه B و به خصوص۵ B است چرا که این ویتامین خاصیت عجیبی در تحریک سوخت و ساز سلول‌های زنده و فعال پیاز مو دارد، یعنی همان چیزی که یک موی فعال برای زیستن و رشد کردن به آن نیاز دارد.
● ترمیم پوست با برنج
اما کاربرد ویتامین B تنها به ریزش مو محدود نمی ‌شود. این ویتامین در مواردی که فرد تحت عمل جراحی قرار می ‌گیرد بسیار مفید است، چرا که تجویز خوراکی و موضعی آن ترمیم پوست را سرعت می ‌بخشد. این امر باعث شده افرادی که اقدام به لایه ‌برداری، میکرودرم ابریژنیا و لیزر درمانی می ‌کنند، برای اینکه پوست‌شان زودتر ترمیم شود از کرم‌های موضعی با عنوان ب پانتنول یا دکس پانتنول استفاده کنند که حاوی ویتامین۵ B است.جالب آنکه این ویتامین به مقدار بسیار زیادی در برنج یافت می‌ شود و خود گویای این موضوع است که چرا برنج تا این حد برای پوست ما مفید است. خیلی‌ها تصور می‌ کنند برای اینکه پروتئین بدن‌شان تأمین شود باید گوشت بخورند. این طرز فکر که غذای گوشت‌دار غذای مقوی است در میان بسیاری از افراد جا افتاده است.ولی درواقع اینطور نیست، چرا که پروتئین در گیاهان نیز درصد قابل توجهی از وزن آنها را تشکیل می ‌دهد و در بسیاری از مواقع می ‌توانند جایگزین مناسبی برای گوشت و منابع حیوانی باشد، به خصوص که منابع حیوانی معمولاً با داشتن کلسترول بالا برای افراد مسن و بیماران قلبی، چندان مناسب نیست. یکی از این گیاهان، برنج است.پروتئین درصد بالایی از وزن خالص برنج را تشکیل می ‌دهد و این رقم به حدود ۱۱ درصد می ‌رسد و در صورت همراهی برنج با حبوبات مثل لوبیا و عدس به تنهایی و بدون مصرف گوشت، نیاز روزانه پروتئین فرد را تأمین می‌ کند. اما پوست ما نیز به شدت به این پروتئین نیازمند است چون ساختمان اصلی لایه خارجی و کراتینی پوست، از پروتئین تشکیل شده و در صورتی که این لایه دچار آسیب شود، پوست بدون محافظ مانده و بسیار آسیب ‌پذیر می ‌شود.این ‌است که مصرف پروتئین، یکی از اصول محافظت از پوست محسوب می ‌شود و چه پروتئینی بهتر از برنج که خواص بی‌ شمار آن در سطور بالا از نظرگذشت

برنج چلوکش :
هرچقدر برنج بیشتر خیس بخورد، چلوی بهتری از آب درمی آید. برنج را بهتر است یک روز قبل بگذاریم خیس بخورد. البته با نمک فراوان و اگر خواستیم بیشتر از یک روز خیس بخورد، تا جایی که امکان دارد، آن را در محیطی خنک ( شاید یخچال ) بگذاریم . وقتی خواستیم برنج را بپزیم، حدود نیمی از قابلمه را آب می کنیم و درش را می گذاریم و می گذاریم روی شعله اجاق تا آب جوش بیاید. بعد که جوش آمد ، برنج را با آب و نمک اش خالی می کنیم توی قابلمه. از اینجا به بعد دیگر نباید در قابلمه را بگذاریم و باید بالای سرش بایستیم. اول برنج ها کف قابلمه ته نشین می شوند اما بعد که آب دوباره گرم شد، برنج ها هم با ملکول های آب داغ زیر و رو می شوند. بهترین وقت برای آب کش کردن برنج وقتی است که دانه های برنج به سطح آب نزدیک شده باشند. اگر در این موقع یکی دوتا از دانه های برنج را بخورید، حس می کنید که مغزش زیر دندان چرق نمی کند، اما خیلی هم نرم نیست. حالا قابلمه را توی آبکش خالی کنید و آب سرد شیر را روی برنج باز کنید تا هم نمک اضافی و هم نشاسته ها شسته شود. قابلمه را بشویید و دوباره روی اجاق بگذارید، وقتی ته قابلمه خشک خشک شد، روغن بریزید و هر چیزی که دوست دارید ته دیگ شود، ته اش بگذارید. اگر فصل زمستان بود و به چغندر دسترسی داشتید، یکی از بهترین ته دیگ هاست. هم خوش مزه است و هم بسیار خوش رنگ. اگر از چغندر یا سیب زمینی برای ته دیگ استفاده می کنید، چند دقیقه صبرکنید تا ته دیگتان سرخ شود و بعد برنج را رویش بریزید. اما اگر از نان برای ته دیگ استفاده می کنید، بلافاصله برنج را رویش بریزید. یادتان باشد که قانون زمان لازم برای گذاشتن دم کنی در مورد چلوکش هم صدق می کند.

منبع

refah.ir

درباره نویسنده

admin

247مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سبوس برنج باصر,سبوس برنج,فروش,خرید,فروش سبوس برنج,خرید سبوس برنج,. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
بلاگ ریز قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ فایل گرافیکی